About Samsung Galaxy S25 Ultra
Specifications:
| Feature | Details |
| Display | 6.9″ Dynamic LTPO AMOLED 2X, 120Hz, Gorilla Armor 2 (Anti-Reflective) |
| Processor | Snapdragon 8 Elite “for Galaxy” (Overclocked to 4.47 GHz) |
| RAM & Storage | 12GB RAM | 256GB |
| Rear Cameras | 200MP (Main) + 50MP (Ultra-wide) + 50MP (5x Periscope) + 10MP (3x Tele) |
| Front Camera | 12MP TrueDepth with Dual Pixel AF |
| Battery | 5,000mAh, 45W Wired (65% in 30 mins), 25W Wireless |
| Build Quality | Titanium Grade 5 Frame, Gorilla Armor 2, IP68, S Pen Integrated |
| Dimensions | 162.8 x 77.6 x 8.2 mm |
Highlights of Samsung Galaxy S25 Ultra:
-
Crystal Clear Display: The new Gorilla Armor 2 reduces reflections by up to 75%, making it the best outdoor display on the market.
-
Ultimate Zoom: A revised quad-camera setup featuring a high-resolution 50MP 5x Periscope lens for lossless 10x optical-quality crops.
-
Advanced Galaxy AI: Includes Gemini Live integration and ProScaler AI upscaling for games and low-res videos.
-
Integrated S Pen: Professional-grade latency for note-taking, sketching, and remote camera control.










Nitesh shah –
Good performance with Excellent camera quality
Rakesh Soni –
I switched to Galaxy S25 Ultra after using the iPhone 12 Pro Max for 4 years. display is absolutely stunning, super bright and the colours pop out. S25 Ultra is very snappy, apps open instantly and Camera is decent too. Overall a very worthy upgrade from my current phone thanks mobilex for your service too
Avishek dey –
Phone is nice.
Performance and speed is good.
Little heavy in weight.
But battery can be improved to 6000 mah.
Kalpesh –
Mobilex se first time order kiya thoda doubt tha but they delivered it safely and on time.
Isha patel –
Very satisfied with both the phone and service. Thank you!
Deepansh. J –
Amazing experience Battery backup is superb and phone ka performance bhi kaafi smooth h Thnks for genuine product🤝
Niharika joshi –
S25 Ultra is worth every penny
Super fast delivery from mobilex phone looks and feels premium. Will shop again
Rohan Singh –
Awesome deal ,premium phone no issues..
Praveen Kumar –
Great mobile phone 🤳 in a good price thanks
Sakshi –
Beautiful phone with best camera & audio quality
Priti Singh –
Received earlier than expected delivery thanks