Apple iPhone 16 Pro Max – Complete Specifications
| Feature | Details |
|---|---|
| Display | 6.9″ LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz ProMotion, Always-On |
| Processor | A18 Pro Chip |
| Storage | 256GB |
| Rear Cameras | 48MP (Main, OIS) + 48MP Ultra-wide + 12MP Telephoto (Periscope Zoom) |
| Front Camera | 12MP with Autofocus |
| Battery | Long-lasting battery, Fast Charging, MagSafe |
| Build | Titanium Frame, Ceramic Shield, IP68 |
| OS | iOS 18 (Upgradable) |
| Face ID | Yes |
| Connectivity | 5G, Wi-Fi 7, Bluetooth 5.4, UWB |
| Sound | Stereo Speakers, Spatial Audio |
| Colors | Black Titanium, Desert Titanium, Natural Titanium |
| Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm |
| In the Box | iPhone, USB-C Cable |
Highlights:
- 6.7” Super Retina XDR OLED display with ProMotion 120Hz for smooth visuals and Always-On Display for better functionality.
- Quad 48MP main, 12MP ultra-wide, and 12MP telephoto cameras for professional-grade photography and video.
- 4,500mAh battery with fast charging, MagSafe wireless charging, and efficient battery life to power your device through the day.












Shekhar –
Best price pe phone mila delivery bhi time pe thi..will buy again thanks
Shabaaz Khan –
Perfect purchase👍
Jay patel –
performance is good quality bhi acchi hai. But packaging could be better Still satisfied..
Harshita –
Good price, but delivery was delayed
Santhi sudha –
Just Awesome!! After ordering this iPhone 16 pro max I was not sure about it, too many things were going on in my mind based on social media. After receiving and verifying it on the Apple official site found it’s a genuine product thks mobilex
Vinay (verified owner) –
I got my 16 pro max from Mobilex worth buying and fast delivery. Thank you
Varun –
Fast delivery aur well-packed iPhone mila MobileX service reliable hai⭐
Pranabjyoti –
Satisfactory purchase
Akhilesh Singh –
The phone is light and easy to hold. All the features work smoothly nd the camera is pretty good for amateur photographers Overall a good budget phone.
Mandeep Singh –
First time iphone use kar raha hu bauth hi smoth experience raha premium feel and quality bhi achi h 👍
Rahul Mishra –
The mobile quality and the camera quality both are excellent value for money
Sapna –
The best one in market right now, the features are to the next level✨
Arjun Kulkarni –
Face ID is super fast and the performance is top-notch. I use it for work and gaming no lag at all
Kumar –
website easy to use hai aur product original mila thanks a lot