Samsung Galaxy Z Flip 7 5G
| Feature | Details |
| Main Display | 6.9″ Dynamic AMOLED 2X, 120Hz LTPO, 2600 nits Peak |
| Cover Display | 4.1″ Super AMOLED “FlexWindow”, 120Hz, Edge-to-Edge |
| Processor | Samsung Exynos 2500 (3nm) – Indian Version |
| RAM & Storage | 12GB RAM | 256GB (UFS 4.0) |
| Rear Cameras | 50MP (Main, f/1.8, OIS) + 12MP (Ultra-wide, f/2.2) |
| Front Camera | 10MP Wide Angle (f/2.2), 4K Recording |
| Battery | 4,300mAh, 25W Fast Wired, 15W Wireless Charging |
| Build Quality | Armor Aluminum Frame, Gorilla Glass Victus 2, IP48 |
| OS | Android 16, One UI 8.0 (7 Years Support) |
| Special Feature | Samsung DeX Support, Flex Mode, AI Writing Assist |
| Dimensions | Folded: 85.5 x 75.2 x 13.7 mm; |
Highlights of Samsung Galaxy Z Flip 7 5G:
-
Full-Screen FlexWindow: The 4.1-inch cover screen allows you to reply to emails, watch videos, and use full apps without unfolding the phone.
-
First Flip with DeX: Turn your Flip 7 into a desktop PC by connecting to a monitor—perfect for on-the-go professionals.
-
ProVisual Engine: Upgraded 50MP camera system with AI post-processing for flagship-level night photos and portraits.
-
Pocket-Sized AI: Features “Gemini Live” integration directly on the cover screen for real-time voice assistance.
-
All-Day Endurance: A new 4,300mAh battery (the largest ever in a Flip) ensures you stay powered through a full day of heavy use.

















Reviews
There are no reviews yet.